Ako napísať Motivačný list

  


FotoV poslednej dobe sa mi množia náštevy mojej stránky z vyhľadávačov, odkiaľ sa ku mne dostávajú návštevníci zaujímajúci sa o problematiku písania motivačných listov. Žiaľ vždy sa im podarilo dostať sa na článok, kde asi nenašli to, čo hľadali. Rozhodol som sa preto, že zverejním nejaké moje poznámky o tom, ako takýto list napísať.

Motivačný list

Jedná sa o dokument, ktorý má formu oficiálneho listu, takže na začiatku uvádzame svoju adresu a kompletnú adresu príjemcu.

Pokiaľ vieme, kto náš list bude čítať, adresujeme list konkrétnej osobe. Bude to pravdepodobne personalista, prípadne až riaditeľ divízie, alebo celej organizácie. Vždy je lepšie, ak vieme nejakú konkrétnu osobu a list adresujeme jej. Preto je dôležité si na pracovnej ponuke pozrieť, či na nej je zverejnené meno konkrétneho zodpovedného človeka, prípadne si ho môžeme zistiť telefonicky u organizácie.

List začíname oslovením osoby, ktorej list posielam:
Vážený pán Mrkvička,
a ak nevieme, kto ho bude čítať:
Vážené dámy, vážení páni,

Ak sme sa k pracovnej ponuke dostali cez personálnu agentúru, prípadne ako kontakt je uvedená personálna agentúra, tak motivačný list neadresujeme jej, ale organizácii, ktorú zastupuje. Zvyčajne v prípadne záujmu nám personálna agentúra povie meno firmy, prípadne zodpovednú osobu. Ak nie, tak list adresujeme všeobecne.

Následne uvedieme dôvod, prečo tento list posielam:
zaujal ma inzerát (kde a aký)

Je dôležité presne popísať o akú pracovnú pozíciu sa jedná, a kde presne sme sa o nej dozvedeli, pri novinách uviesť aj dátum vydania, prípadne iné detaily, ktoré túto ponuku jednoznačne identifikujú. Niekedy organizácie zverejňujú viacero ponúk, ktoré môžu byť aj dosť podobné.

Ďalej popíšeme, čo konkrétne ma na danej ponuke/inzeráte zaujalo.

Následne popíšeme, prečo by som to mal byť práve JA. Prečo práve JA som tou správnou osobou na túto pozíciu. Aj pracovný pomer je obchod a JA predávam seba, svoje schopnosti organizácii, takže sa potrebujem predať. Neopakujem tu všetko, čo je v životopise, pretože životopis je súčasťou motivačného listu, ale rozviniem tu zručnosti, ktoré sú práve vhodné na túto pozíciu, prípadne vypichnem ďalšie zručnosti, ktoré nie sú uvedené v životopise.

Dôležité: Píšem vždy len PRAVDU

To znamená, že si nevymýšľam, pretože aj keby ma na túto pozíciu zobrali, a by som na to nemal, tak v skúšobnej lehote sa na to príde a zbytočne som premrhal môj čas, ako aj čas, ktorý organizácia strávila výberovým konaním.

Na záver napíšeme zhrnutie a čo ďalej navrhujem. Končím pozitívne, pretože zhrnutie a záver je to, čo adresátovi zostane v pamäti.

Na konci uvedieme miesto, dátum a vlastnoručný podpis. Ak list zasielame v elektronickej forme, podpis sa vynecháva, prípadne môžeme použiť naskenovaný podpis.

Na koniec zopár rád pri posielaní Motivačného listu emailom:

Motivačný list píšeme do tela emailu, ale zároveň ho prípájame aj ako prílohu, pretože organizácia si ho bude chcieť vytlačiť. Taktiež ako prílohu pripojíme životopis.

V tele emailu píšeme list bez diakritiky, pretože príjemcovi sa nemusí diakritika zobraziť správne, a ak bude vidieť email plný divných znakov, asi ho miesto luštenia skôr zmaže. Ale práve preto posielame list aj v prílohe, kde ho naopak napíšeme s diakritikou.

Rozhodne neposielame iba prílohu bez tela emailu, pretože príjemca si nemusí všimnúť, že email obsahuje prílohy a riskujeme tým, že náš email bude zmazaný.

A to je už všetko, zostáva mi len zaželať veľa úspechov pri hľadaní novej práce. Verím, že aj tento text Vám k tomu dopomôže icon_wink

Poznámka: Informácie tu uvedené boli získané na tréningu poskytnutom personálnou agentúrou.


Špeciálna ponuka: Zaujíma Vás viac informácií na túto tému?
Zadajte Vaše meno a email a obratom dostanete manuál k hľadaniu práce
ako aj vzorové životopisy a motivačné listy (i v angličtine)
Meno: Email:

Obsah kategórie

Napísal mObil   www
dňa 14. December 2006 @ 21:17
Málokdo napíše jen pravdu, většina lidí si jí obarví až je to skoro lež

Odpovedať
Napísal JiMi  
dňa 15. December 2006 @ 0:58
Nuž, zabrániť sa tomu nedá, avšak na prijímacom pohovore väčšinou pravda vyjde najavo... alebo v skúšobnej lehote a ten čo klame si zbytočne skomplikuje situáciu. Namiesto lží mohol venovať viacej úsilia a nájsť si prácu, v ktorej by ho zobrali na základe vlastností, ktoré naozaj má.

Odpovedať
Napísal  
dňa 12. Január 2007 @ 12:36
Ahoj :)
chcela som sa len podakovat, ze ste tu dali ten navod. Pomohol mi...Nieco z toho vyuzijem :) Pisem totiz motivacne listy pre dobrovolnicke organizacie, aby som dostala peniazky na individualny grant. A zistila som, ze to tiez nie je sranda napisat motivacny list takeho druhu... Casto plati, ze clovek musi nejako zaobalit, ze sa im chce hlavne predat a ani nie tak pomoct.
Mozno by bolo fajn, dat tu nejaky univerzalny navod ako pisat motivacny list dobrovolnickym zdruzeniam...neviem. Este raz Vam dakujem

Odpovedať
Napísal janka  
dňa 13. Február 2007 @ 15:52
velmi to pomoze ludom a pomohli ste aj mne ked ste napisali o motivacnom liste, no viac by ste mi pomohlikeby ste dali mensiu ukazku toho listu, co sa tyka aj upravy dakujem

Odpovedať
Napísal JiMi  
dňa 13. Február 2007 @ 16:58
Ukážky aj motivacných listov je možné nájst v momentálne poslednom clánku tejto kategórie:
Atraktívny životopis v anglictine

Odpovedať